Ülkemizde kahvaltı denince akla ilk gelen gıda zeytindir. Mütevazı bir kahvaltı sofrasında da mükellef bir kahvaltı sofrasında da zeytin çeşitleri mutlaka bulunur.  Sele zeytini, salamura zeytin, yağlı sele zeytini, kırma yeşil zeytin gibi bütün çeşitleri severek tüketilir. Ayrıca dört mevsim sofralarda yerini almaya devam eder. Zeytinin her çeşidi vitamin, mineral ve amino asitlerce zengindir ve bu nedenle sağlık açısından da son derece yararlıdır. Siyah zeytinin sayısız faydaları yanında antioksidanlar içeren yeşil zeytinin dolaşım sistemine büyük faydaları vardır. Damar sağlığı ve kalp krizi riskini azaltan yeşil zeytin bolca tüketilmelidir. Zeytinde bulunan antioksidanlar ayrıca kanser oluşumunda önleyici görev yaparlar. Kötü kolesterolün kontrolü de zeytinin faydaları arasındadır.

  Zeytin Faydaları ve Vitaminleri

Demir yönünden de zengin olan zeytin, vücudun demir ihtiyacını yeterli düzeyde tutmaya yardımcı olur. Sağlık açısından faydalı olan sadece zeytin meyvesi değildir. Zeytin meyvesinden elde edilen zeytinyağı da en faydalı yağ olarak bütün uzmanlarca kabul edilmiştir. Özellikle sindirim sistemi rahatsızlığı olanların ve kolon kanseri olanların mutlaka zeytinyağı tüketmesi tavsiye edilir. Cilt ve saç bakımında da zeytinyağının çok faydalı olduğu kesindir. Zeytin içeriğinde ayrıca A, D, E ve K vitaminleri bulunuyor. A vitamini özellikle yaşlılıkta görülen katarakt hastalığını önler ve göz sağlığı için çok faydalıdır. E vitamini ise cildin parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar. D vitamini ise kemik gelişimine yardımcı olur ve bu nedenle özellikle çocukların da bolca zeytin tüketmesi gerekir.

Zeytinin faydaları ve vitaminleri her geçen gün daha fazla biliniyor ve insanlar sofralarından zeytini eksik etmiyor.  Günde tüketilecek 100 gr zeytin ( ortalama 50adet ) günlük A vitamininin % 8 ini, E vitamini ihtiyacının % 19 unu, demir ihtiyacının % 3 ünü, kalsiyum ihtiyacının % 5 ini karşılar. Ayrıca 100 gram zeytinde 145 kalori, 15 gr yağ, 4 gr karbonhidrat, 1 gr protein, 92 mg omega3 yağ asitleri, 1215 mg omega 6 yağ asitleri bulunmaktadır. Görüldüğü gibi zeytin sadece damak zevki açısından değil, sağlık açısından da sofralarımızdan eksik edilmemelidir.