Günümüzde bütün hekimler ve beslenme uzmanları zeytin ve zeytinyağının sağlıklı bir yaşam için ne kadar faydalı olduğunu daha çok anlatmaya başladı.

Yanlış beslenme alışkanlıkları nedeniyle son yıllarda özellikle kalp damar hastalıkları, kanser, sindirim sistemi hastalıkları, diyabet gibi hastalıkların giderek arttığını görüyoruz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeyle bu hastalıklardan büyük ölçüde korunabiliriz.

Zeytin ve Zeytinyağının Faydaları

Ülkemizde kahvaltı sofralarının temel besinlerinden biri zeytindir. Sabah kahvaltılarında 20-30 adet zeytin tüketmenin sağlık açısından büyük faydası vardır. Ülkemizde dünyanın en kaliteli zeytini ve zeytinyağı üretiliyor ama istenen ve olması gereken düzeyde tüketilmiyor.

Oysa zeytinin faydaları bilinse tüketim oranı daha çok artacaktır. Zeytin ve zeytinyağı hiçbir kimyasal işlemden geçmeden kullanıma hazır hale gelen tamamen doğal gıda ürünleridir. Zeytin E, A, D ve K vitaminleri açısından zengindir.

Kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu özelliği yanında, hücre yenilenmesinde de etkilidir ve yaşlanmayı geciktirir. Kansere yakalanma riskini azaltır. Zeytinden elde edilen zeytinyağında ise doymamış yağ asitleri, vitamin ve mineraller bulunur. Kolesterolü düşüren etkisiyle kalp krizi ve felç risklerini en aza indirir.

Zeytinyağı ayrıca kozmetik sektöründe de tercih edilir. Canlı ve parlak saçlar, kırışmayan pürüzsüz bir cilt de zeytinyağının faydaları arasındadır.

Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yemeklerde zeytinyağı kullanılması çok yaygındır ama artık diğer bölgelerimizde de yaygınlaşmaya başlamıştır.

Sağlık ve güzellik açısından mucizevi bir bitki olan zeytinin birçok çeşidi bulunuyor. Sele zeytini, yeşil kırma zeytin, sofralık siyah zeytin gibi çeşitler farklı damak tadı sunsa da faydaları aynıdır. Ancak en lezzetli sofralık zeytin Gemlik Zeytinidir.

Zeytin fiyatları da zeytinin cinsine, sunumuna ve kalitesine göre değişir. Kaliteli, lezzetli zeytin ve zeytin yağını uygun fiyatlarla almak isteyenler için en güvenilir adres www.zeytingelsin.com sitemizdir.

Sitemizdeki zeytin çeşitlerini ve zeytinyağı çeşitlerini inceleyerek Türkiye’nin her yerinden sipariş verebilirsiniz.